Vishay Dale RCP0603B56R0JS3
Part No.:
RCP0603B56R0JS3
Datasheet:
Chuangxin CloudRCP0603B56R0JS3.pdf
Description:
RES SMD 56 OHM 5% 1.5W 0603
Resistance:
56 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1.5W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Datasheet:
1. How to order RCP0603B56R0JS3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RCP0603B56R0JS3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP0603B56R0JS3?
Image RCP0603B56R0JS3
Part Number RCP0603B56R0JS3
Product Status Active
Resistance 56 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.5W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)