Vishay Dale RCP0603B51R0JEB
Part No.:
RCP0603B51R0JEB
Datasheet:
Chuangxin CloudRCP0603B51R0JEB.pdf
Description:
RES SMD 51 OHM 5% 1.5W 0603
Resistance:
51 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1.5W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Datasheet:
1. How to order RCP0603B51R0JEB on Chuangxin Cloud?
3. Are the RCP0603B51R0JEB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP0603B51R0JEB?
Image RCP0603B51R0JEB
Part Number RCP0603B51R0JEB
Product Status Active
Resistance 51 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.5W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)