Vishay Dale RCP0603B390RJS3
Part No.:
RCP0603B390RJS3
Datasheet:
Chuangxin CloudRCP0603B390RJS3.pdf
Description:
RES SMD 390 OHM 5% 1.5W 0603
Resistance:
390 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1.5W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Datasheet:
1. How to order RCP0603B390RJS3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RCP0603B390RJS3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP0603B390RJS3?
Image RCP0603B390RJS3
Part Number RCP0603B390RJS3
Product Status Active
Resistance 390 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.5W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)