Vishay Dale RCP0603B1K60GS3
Part No.:
RCP0603B1K60GS3
Datasheet:
Chuangxin CloudRCP0603B1K60GS3.pdf
Description:
RES SMD 1.6K OHM 2% 1.5W 0603
Resistance:
1.6 kOhms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
1.5W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Datasheet:
1. How to order RCP0603B1K60GS3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RCP0603B1K60GS3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP0603B1K60GS3?
Image RCP0603B1K60GS3
Part Number RCP0603B1K60GS3
Product Status Active
Resistance 1.6 kOhms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 1.5W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)