Vishay Dale RCG12061R00FKEA
Part No.:
RCG12061R00FKEA
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRCG12061R00FKEA.pdf
Description:
RES 1 OHM 1% 1/4W 1206
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
Datasheet:
1. How to order RCG12061R00FKEA on Chuangxin Cloud?
3. Are the RCG12061R00FKEA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCG12061R00FKEA?
Image RCG12061R00FKEA
Part Number RCG12061R00FKEA
Manufacturer Vishay Dale
Series RCG e3
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)