Sullins Connector Solutions RBC31HEYN
Part No.:
RBC31HEYN
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 31POS 0.100
Number of Positions:
31
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
1
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Single
Contact Type:
Cantilever
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order RBC31HEYN on Chuangxin Cloud?
3. Are the RBC31HEYN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBC31HEYN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBC31HEYN.
7.How to contact us to get technical supports, such as RBC31HEYN pin diagram, RBC31HEYN datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RBC31HEYN
Part Number RBC31HEYN
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Tray
Product Status Active
Card Type Non Specified - Dual Edge
Gender Female
Number of Positions/Bay/Row -
Number of Positions 31
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 1
Pitch 0.100" (2.54mm)
Read Out Single
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Cantilever
Color -
Flange Feature -
Operating Temperature -65°C ~ 125°C