Sullins Connector Solutions RBC25HEYH
Part No.:
RBC25HEYH
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 25POS 0.100
Number of Positions:
25
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
1
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Single
Contact Type:
Cantilever
Flange Feature:
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order RBC25HEYH on Chuangxin Cloud?
3. Are the RBC25HEYH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBC25HEYH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBC25HEYH.
7.How to contact us to get technical supports, such as RBC25HEYH pin diagram, RBC25HEYH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RBC25HEYH
Part Number RBC25HEYH
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Tray
Product Status Active
Card Type Non Specified - Dual Edge
Gender Female
Number of Positions/Bay/Row -
Number of Positions 25
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 1
Pitch 0.100" (2.54mm)
Read Out Single
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Cantilever
Color Green
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C