Sullins Connector Solutions RBC13HETI
Part No.:
RBC13HETI
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 13POS 0.100
Number of Positions:
13
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
1
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Single
Contact Type:
Cantilever
Flange Feature:
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order RBC13HETI on Chuangxin Cloud?
3. Are the RBC13HETI price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBC13HETI?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBC13HETI.
7.How to contact us to get technical supports, such as RBC13HETI pin diagram, RBC13HETI datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RBC13HETI
Part Number RBC13HETI
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Tray
Product Status Active
Card Type Non Specified - Dual Edge
Gender Female
Number of Positions/Bay/Row -
Number of Positions 13
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 1
Pitch 0.100" (2.54mm)
Read Out Single
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Cantilever
Color Green
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature -65°C ~ 125°C