Sullins Connector Solutions RBC10DRTS-S93
Part No.:
RBC10DRTS-S93
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudRBC10DRTS-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Number of Positions/Bay/Row:
10
Number of Positions:
20
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Contact Type:
Full Bellows
Flange Feature:
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order RBC10DRTS-S93 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RBC10DRTS-S93 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBC10DRTS-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBC10DRTS-S93.
Image RBC10DRTS RBC10DRTS-S13 RBC10DRTS-S734 RBC10DRTS-S93
Part Number RBC10DRTS RBC10DRTS-S13 RBC10DRTS-S734 RBC10DRTS-S93
Series - - - -
Packaging Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active
Gender Female Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 10 10 10 10
Number of Positions 20 20 20 20
Card Thickness 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual Dual
Features - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Green Green Green Green
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C