Sullins Connector Solutions RBC07DRYS-S93
Part No.:
RBC07DRYS-S93
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudRBC07DRYS-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 14POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
7
Number of Positions:
14
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Green
Flange Feature:
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order RBC07DRYS-S93 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RBC07DRYS-S93 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBC07DRYS-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBC07DRYS-S93.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RBC07DRYS RBC07DRYS-S734 RBC07DRYS-S93
Part Number RBC07DRYS RBC07DRYS-S734 RBC07DRYS-S93
Manufacturer Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions
Series - - -
Packaging Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active
Card Type Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge
Gender Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 7 7 7
Number of Positions 14 14 14
Card Thickness 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual
Features - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Green Green Green
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C