KEMET R75MD2180AA40K
Part No.:
R75MD2180AA40K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudR75MD2180AA40K.pdf
Description:
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
61.9 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Applications:
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings:
AEC-Q200
Features:
Datasheet:
1. How to order R75MD2180AA40K on Chuangxin Cloud?
3. Are the R75MD2180AA40K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R75MD2180AA40K?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R75MD2180AA40K
Part Number R75MD2180AA40K
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.018 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 61.9 mOhms
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)