R66ED3100JB7AJ.pdf
R66ED3100JB7AJ.pdf
| Image |  |
| Part Number | R66ED3100JB7AJ |
| Manufacturer | KEMET |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.319" (8.10mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |