Micro Commercial Co R3000F-AP
Part No.:
R3000F-AP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudR3000F-AP.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 3KV 200MA DO15
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
3000 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
5 V @ 500 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 3000 V
Capacitance @ Vr, F:
30pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-15
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Datasheet:
Chuangxin CloudR3000F-AP.pdf
1. How to order R3000F-AP on Chuangxin Cloud?
3. Are the R3000F-AP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R3000F-AP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R3000F-AP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as R3000F-AP pin diagram, R3000F-AP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R3000FGP-TP R3000F-AP R3000F-TP
Part Number R3000FGP-TP R3000F-AP R3000F-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Series - - -
Package/Case DO-204AC, DO-15, Axial DO-204AC, DO-15, Axial DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Technology Standard Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 3000 V 3000 V 3000 V
Current - Average Rectified (Io) 200mA 200mA 200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 5 V @ 500 mA 5 V @ 500 mA 5 V @ 500 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) 500 ns 500 ns 500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 3000 V 5 µA @ 3000 V 5 µA @ 3000 V
Capacitance @ Vr, F 30pF @ 4V, 1MHz 30pF @ 4V, 1MHz 30pF @ 4V, 1MHz
Grade - - -
Qualification - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Supplier Device Package DO-15 DO-15 DO-15
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C