Nisshinbo Micro Devices Inc. R1524N085B-TR-YE
Part No.:
R1524N085B-TR-YE
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudR1524N085B-TR-YE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 8.5V 200MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
8.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
6.8 µA
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package:
SOT-23-5
Datasheet:
1. How to order R1524N085B-TR-YE on Chuangxin Cloud?
3. Are the R1524N085B-TR-YE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R1524N085B-TR-YE?
Image R1524N085B-TR-FE R1524N085B-TR-YE
Part Number R1524N085B-TR-FE R1524N085B-TR-YE
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc. Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series R1524x R1524x
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 36V 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 8.5V 8.5V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 200mA 1.2V @ 200mA
Current - Output 200mA 200mA
Current - Quiescent (Iq) 6.8 µA 6.8 µA
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA) -40°C ~ 105°C (TA)