Nisshinbo Micro Devices Inc. R1514H090B-T1-JE
Part No.:
R1514H090B-T1-JE
Datasheet:
Chuangxin CloudR1514H090B-T1-JE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 9V 150MA SOT89-5
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)
Datasheet:
1. How to order R1514H090B-T1-JE on Chuangxin Cloud?
3. Are the R1514H090B-T1-JE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R1514H090B-T1-JE?
Image R1514H090B-T1-FE R1514H090B-T1-JE
Part Number R1514H090B-T1-FE R1514H090B-T1-JE
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc. Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series R1514x R1514x
Package/Case SOT-89-5/6 SOT-89-5/6
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 36V 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 9V 9V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 150mA 0.4V @ 150mA
Current - Output 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 20 µA 20 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR - -
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA) -40°C ~ 105°C (TA)