Recom Power R05P15D/P
Part No.:
R05P15D/P
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudR05P15D/P.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RxxPxx (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
33mA, 33mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
6.4 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C
Efficiency:
80%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudR05P15D/P.pdf
1. How to order R05P15D/P on Chuangxin Cloud?
3. Are the R05P15D/P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R05P15D/P?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R05P15D/P.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as R05P15D/P pin diagram, R05P15D/P datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R05P15D R05P15D/R6.4 R05P15D/R8 R05P15D/P R05P15D/P/R6.4
Part Number R05P15D R05P15D/R6.4 R05P15D/R8 R05P15D/P R05P15D/P/R6.4
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
Series ECONOLINE RxxPxx (1W) ECONOLINE RxxPxx (1W) ECONOLINE RxxPxx (1W) ECONOLINE RxxPxx (1W) ECONOLINE RxxPxx (1W)
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 2 2 2 2 2
Voltage - Input (Min) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output 1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage - Output 2 -15V -15V -15V -15V -15V
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 33mA, 33mA 33mA, 33mA 33mA, 33mA 33mA, 33mA 33mA, 33mA
Power (Watts) 1 W 1 W 1 W 1 W 1 W
Voltage - Isolation 6.4 kV 6.4 kV 6.4 kV 6.4 kV 6.4 kV
Features SCP SCP SCP SCP SCP
Operating Temperature -40°C ~ 90°C -40°C ~ 90°C -40°C ~ 90°C -40°C ~ 90°C -40°C ~ 90°C
Efficiency 80% 80% 80% 80% 80%