| Image |  |
| Part Number | PVHT0805Z8001FGT |
| Manufacturer | Vishay Sfernice |
| Series | PVHT |
| Package/Case | 0805 (2012 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Resistance | 8 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Composition | Thin Film |
| Features | Anti-Sulfur |
| Temperature Coefficient | ±5ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 250°C |
| Supplier Device Package | - |
| Ratings | 0805 |
| Size / Dimension | 0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.018" (0.45mm) |