Nexperia USA Inc. PTVS24VU1UPAZ
Part No.:
PTVS24VU1UPAZ
Package:
3-PowerUDFN
Datasheet:
Chuangxin CloudPTVS24VU1UPAZ.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.8VC 3HUSON
Package/Case:
3-PowerUDFN
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.7A
Power - Peak Pulse:
300W
Capacitance @ Frequency:
650pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)
Supplier Device Package:
3-HUSON (2x2)
Datasheet:
1. How to order PTVS24VU1UPAZ on Chuangxin Cloud?
3. Are the PTVS24VU1UPAZ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTVS24VU1UPAZ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PTVS24VU1UPAZ.
Image PTVS24VU1UPAZ
Part Number PTVS24VU1UPAZ
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Package/Case 3-PowerUDFN
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.7A
Power - Peak Pulse 300W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency 650pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)