Nexperia USA Inc. PTVS18VU1UPAZ
Part No.:
PTVS18VU1UPAZ
Package:
3-PowerUDFN
Datasheet:
Chuangxin CloudPTVS18VU1UPAZ.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC 3HUSON
Package/Case:
3-PowerUDFN
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
300W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)
Supplier Device Package:
3-HUSON (2x2)
Datasheet:
1. How to order PTVS18VU1UPAZ on Chuangxin Cloud?
3. Are the PTVS18VU1UPAZ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTVS18VU1UPAZ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PTVS18VU1UPAZ.
Image PTVS18VU1UPAZ
Part Number PTVS18VU1UPAZ
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Package/Case 3-PowerUDFN
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A
Power - Peak Pulse 300W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)