Nexperia USA Inc. PTVS11VP1UTP-QX
Part No.:
PTVS11VP1UTP-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-128
Datasheet:
Chuangxin CloudPTVS11VP1UTP-QX.pdf
Description:
PTVS11VP1UTP-Q/SOD128/FLATPOWE
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package/Case:
SOD-128
Series:
PTVSxP1UP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
33A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-128/CFP5
Datasheet:
1. How to order PTVS11VP1UTP-QX on Chuangxin Cloud?
3. Are the PTVS11VP1UTP-QX price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTVS11VP1UTP-QX?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PTVS11VP1UTP-QX PTVS11VP1UTP,115
Part Number PTVS11VP1UTP-QX PTVS11VP1UTP,115
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Package/Case SOD-128 SOD-128
Series PTVSxP1UP PTVSxP1UP
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V (Max) 11V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 33A 33A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications - -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA) -55°C ~ 150°C (TA)