YAGEO PS0612FKE070R005L
Part No.:
PS0612FKE070R005L
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheet:
Chuangxin CloudPS0612FKE070R005L.pdf
Description:
RES 0.005 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer:
YAGEO
Series:
PS
Package/Case:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
5 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
Current Sense
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)
Number of Terminations:
4
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order PS0612FKE070R005L on Chuangxin Cloud?
3. Are the PS0612FKE070R005L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PS0612FKE070R005L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PS0612FKE070R005L
Part Number PS0612FKE070R005L
Manufacturer YAGEO
Series PS
Package/Case Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 5 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1206
Size / Dimension 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)