Same Sky (Formerly CUI Devices) PR25-18V-S-360-1A-E
Part No.:
PR25-18V-S-360-1A-E
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudPR25-18V-S-360-1A-E.pdf
Description:
19 X 15.3 X 15.7 MM, 18 V, 15 A,
Manufacturer:
Series:
PR25
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
18VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
15 A
Switching Voltage:
300VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching:
2770VA, 300W
Coil Current:
20 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Sealed - Fully
Coil Insulation:
Class B
Must Operate Voltage:
13.5 VDC
Must Release Voltage:
1.8 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
5 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C