PMEG2010AET,215.pdf
PMEG2010AET,215.pdf
| Image |  |
| Part Number | PMEG2010AET,215 |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 430 mV @ 1 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 20 V |
| Capacitance @ Vr, F | 70pF @ 5V, 1MHz |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | TO-236AB |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |