Nexperia USA Inc. PMEG2005AEV,115
Part No.:
PMEG2005AEV,115
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
Chuangxin CloudPMEG2005AEV,115.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOT666
Package/Case:
SOT-563, SOT-666
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
390 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
80pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:
SOT-666
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Datasheet:
1. How to order PMEG2005AEV,115 on Chuangxin Cloud?
3. Are the PMEG2005AEV,115 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PMEG2005AEV,115?
Image PMEG2005AEV,115
Part Number PMEG2005AEV,115
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series -
Package/Case SOT-563, SOT-666
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V
Current - Average Rectified (Io) 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 390 mV @ 500 mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F 80pF @ 1V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-666
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)