PMEG100V060ELPDAZ.pdf
PMEG100V060ELPDAZ.pdf
| Image |  |
| Part Number | PMEG100V060ELPDAZ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840 mV @ 6 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 8 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 450 nA @ 100 V |
| Capacitance @ Vr, F | 200pF @ 1V, 1MHz |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | CFP15 |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |