PMEG100T20ELR-QX.pdf
PMEG100T20ELR-QX.pdf
| Image |  |
| Part Number | PMEG100T20ELRX | PMEG100T20ELR-QX |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. | Nexperia USA Inc. |
| Series | - | - |
| Package/Case | SOD-123W | SOD-123W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Technology | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800 mV @ 2 A | 800 mV @ 2 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 12 ns | 12 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.25 µA @ 100 V | 1.25 µA @ 100 V |
| Capacitance @ Vr, F | 200pF @ 1V, 1MHz | 200pF @ 1V, 1MHz |
| Grade | Automotive | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOD-123W | SOD-123W |
| Operating Temperature - Junction | 175°C | 175°C |