PMEG060V050EPE-QZ.pdf
PMEG060V050EPE-QZ.pdf
| Image |  |
| Part Number | PMEG060V050EPE-QZ | PMEG060V050EPEZ |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. | Nexperia USA Inc. |
| Series | - | - |
| Package/Case | TO-277, 3-PowerDFN | TO-277, 3-PowerDFN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Technology | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | 5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560 mV @ 5 A | 560 mV @ 5 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 14 ns | 14 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 400 µA @ 60 V | 400 µA @ 60 V |
| Capacitance @ Vr, F | 429pF @ 1V, 1MHz | 429pF @ 1V, 1MHz |
| Grade | Automotive | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | CFP15B | CFP15B |
| Operating Temperature - Junction | 175°C | 175°C |