PMEG030V030EPDZ.pdf
PMEG030V030EPDZ.pdf
| Image |  |
| Part Number | PMEG030V030EPDZ |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | TO-277, 3-PowerDFN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450 mV @ 3 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 12 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150 µA @ 30 V |
| Capacitance @ Vr, F | 495pF @ 1V, 1MHz |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | CFP15 |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |