Microchip Technology PIC32MX440F256HT-80I/PT
Part No.:
PIC32MX440F256HT-80I/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC32MX440F256HT-80I/PT.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
Package/Case:
64-TQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
80MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC32MX440F256HT-80I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC32MX440F256HT-80I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC32MX440F256HT-80I/PT?
Image PIC32MX440F256HT-80I/PT PIC32MX440F256HT-80V/MR
Part Number PIC32MX440F256HT-80I/PT PIC32MX440F256HT-80V/MR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 64-TQFP 64-TQFP
Series PIC® 32MX PIC® 32MX
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Programmable Not Verified Not Verified
Core Processor MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™
Core Size 32-Bit Single-Core 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz 80MHz
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53 53
Program Memory Size 256KB (256K x 8) 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size - -
RAM Size 32K x 8 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b A/D 16x10b
Oscillator Type Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)