Microchip Technology PIC32MX360F256L-80V/PT
Part No.:
PIC32MX360F256L-80V/PT
Package:
100-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC32MX360F256L-80V/PT.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP
Package/Case:
100-TQFP
Packaging:
Tray
Speed:
80MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Number of I/O:
85
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC32MX360F256L-80V/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC32MX360F256L-80V/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC32MX360F256L-80V/PT?
Package/Case 100-TQFP 100-TQFP 100-TQFP 100-TQFP 100-TQFP
Series PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™
Speed 80MHz 80MHz 80MHz 80MHz 80MHz
Number of I/O 85 85 85 85 85
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V