Microchip Technology PIC32MX340F512H-80I/MR
Part No.:
PIC32MX340F512H-80I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC32MX340F512H-80I/MR.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64VQFN
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Speed:
80MHz
Program Memory Size:
512KB (512K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC32MX340F512H-80I/MR on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC32MX340F512H-80I/MR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC32MX340F512H-80I/MR?
Image PIC32MX340F512H-80I/PT PIC32MX340F512H-80V/PT PIC32MX340F512H-80I/MR
Part Number PIC32MX340F512H-80I/PT PIC32MX340F512H-80V/PT PIC32MX340F512H-80I/MR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 64-VFQFN Exposed Pad 64-VFQFN Exposed Pad 64-VFQFN Exposed Pad
Series PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™
Core Size 32-Bit Single-Core 32-Bit Single-Core 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz 80MHz 80MHz
Number of I/O 53 53 53
Program Memory Size 512KB (512K x 8) 512KB (512K x 8) 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - -
RAM Size 32K x 8 32K x 8 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b A/D 16x10b A/D 16x10b
Oscillator Type Internal Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)