Microchip Technology PIC32MX340F128HT-80V/PT
Part No.:
PIC32MX340F128HT-80V/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC32MX340F128HT-80V/PT.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP
Package/Case:
64-TQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
80MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC32MX340F128HT-80V/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC32MX340F128HT-80V/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC32MX340F128HT-80V/PT?
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 64-TQFP 64-TQFP 64-TQFP 64-TQFP
Series PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™
Core Size 32-Bit Single-Core 32-Bit Single-Core 32-Bit Single-Core 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz 80MHz 80MHz 80MHz
Number of I/O 53 53 53 53
Program Memory Size 128KB (128K x 8) 128KB (128K x 8) 128KB (128K x 8) 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - -
RAM Size 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b A/D 16x10b A/D 16x10b A/D 16x10b
Oscillator Type Internal Internal Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA) -40°C ~ 105°C (TA) -40°C ~ 105°C (TA) -40°C ~ 105°C (TA)