Microchip Technology PIC32MX340F128H-80I/PT
Part No.:
PIC32MX340F128H-80I/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC32MX340F128H-80I/PT.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP
Package/Case:
64-TQFP
Packaging:
Tray
Speed:
80MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC32MX340F128H-80I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC32MX340F128H-80I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC32MX340F128H-80I/PT?
Package/Case 64-TQFP 64-TQFP 64-TQFP 64-TQFP 64-TQFP
Series PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Speed 80MHz 80MHz 80MHz 80MHz 80MHz
Number of I/O 53 53 53 53 53
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V