Microchip Technology PIC32MX170F512L-50I/PT
Part No.:
PIC32MX170F512L-50I/PT
Package:
100-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC32MX170F512L-50I/PT.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Package/Case:
100-TQFP
Packaging:
Tray
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
85
Program Memory Size:
512KB (512K x 8)
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 48x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC32MX170F512L-50I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC32MX170F512L-50I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC32MX170F512L-50I/PT?
Package/Case 100-TQFP 100-TQFP 100-TQFP 100-TQFP 100-TQFP
Series PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Speed 50MHz 50MHz 50MHz 50MHz 50MHz
Number of I/O 85 85 85 85 85
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 64K x 8 64K x 8 64K x 8 64K x 8 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V