Microchip Technology PIC32MX170F256B-50I/SP
Part No.:
PIC32MX170F256B-50I/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC32MX170F256B-50I/SP.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 32MX
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
MIPS32® M4K™
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
21
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 10x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC32MX170F256B-50I/SP on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC32MX170F256B-50I/SP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC32MX170F256B-50I/SP?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™
Speed 50MHz 50MHz 50MHz 50MHz 50MHz
Number of I/O 21 21 21 21 21
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 64K x 8 64K x 8 64K x 8 64K x 8 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V