Microchip Technology PIC24FV16KM202-I/SP
Part No.:
PIC24FV16KM202-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC24FV16KM202-I/SP.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SPDIP
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® XLP™ 24F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
23
Program Memory Size:
16KB (5.5K x 24)
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5V
Data Converters:
A/D 19x10b/12b; D/A 2x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC24FV16KM202-I/SP on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC24FV16KM202-I/SP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC24FV16KM202-I/SP?
Package/Case 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series PIC® XLP™ 24F PIC® XLP™ 24F PIC® XLP™ 24F PIC® XLP™ 24F PIC® XLP™ 24F
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit
Speed 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz
Number of I/O 23 23 23 23 23
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 512 x 8 512 x 8 512 x 8 512 x 8 512 x 8
RAM Size 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5V 2V ~ 5V 2V ~ 5V 2V ~ 5V 2V ~ 5V