Microchip Technology PIC24FV08KM101T-I/SS
Part No.:
PIC24FV08KM101T-I/SS
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC24FV08KM101T-I/SS.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SSOP
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 24F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC24FV08KM101T-I/SS on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC24FV08KM101T-I/SS price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC24FV08KM101T-I/SS?
Image PIC24FV08KM101T-I/SO PIC24FV08KM101T-I/SS
Part Number PIC24FV08KM101T-I/SO PIC24FV08KM101T-I/SS
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series PIC® XLP™ 24F PIC® XLP™ 24F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Programmable Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC
Core Size 16-Bit 16-Bit
Speed 32MHz 32MHz
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 17 17
Program Memory Size 8KB (2.75K x 24) 8KB (2.75K x 24)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size 512 x 8 512 x 8
RAM Size 1K x 8 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5V 2V ~ 5V
Data Converters A/D 16x10b/12b A/D 16x10b/12b
Oscillator Type Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)