Microchip Technology PIC24FJ512GL408T-I/PT
Part No.:
PIC24FJ512GL408T-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC24FJ512GL408T-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 80TQFP
Package/Case:
80-TQFP
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, LCD, PWM, WDT
Number of I/O:
Program Memory Size:
512KB (512K x 8)
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 24x10/12b; D/A 1x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC24FJ512GL408T-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC24FJ512GL408T-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC24FJ512GL408T-I/PT?
Image PIC24FJ512GL408T-I/PT
Part Number PIC24FJ512GL408T-I/PT
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case 80-TQFP
Series PIC® 24F
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals DMA, LCD, PWM, WDT
Number of I/O -
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 24x10/12b; D/A 1x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)