Microchip Technology PIC24FJ256GB610T-I/BG
Part No.:
PIC24FJ256GB610T-I/BG
Package:
121-TFBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC24FJ256GB610T-I/BG.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLSH 121TFBGA
Package/Case:
121-TFBGA
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Number of I/O:
85
Program Memory Size:
256KB (85.5K x 24)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 24x10/12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC24FJ256GB610T-I/BG on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC24FJ256GB610T-I/BG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC24FJ256GB610T-I/BG?
Image PIC24FJ256GB610T-I/PT PIC24FJ256GB610T-I/BG
Part Number PIC24FJ256GB610T-I/PT PIC24FJ256GB610T-I/BG
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 121-TFBGA 121-TFBGA
Series PIC® 24F PIC® 24F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Programmable Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC
Core Size 16-Bit 16-Bit
Speed 32MHz 32MHz
Number of I/O 85 85
Program Memory Size 256KB (85.5K x 24) 256KB (85.5K x 24)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size - -
RAM Size 32K x 8 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 24x10/12b A/D 24x10/12b
Oscillator Type Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)