Microchip Technology PIC18LF8723-I/PT
Part No.:
PIC18LF8723-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18LF8723-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP
Package/Case:
80-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
40MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
70
Program Memory Size:
128KB (64K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC18LF8723-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18LF8723-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18LF8723-I/PT?
Image PIC18LF8723-I/PT PIC18LF8723T-I/PT
Part Number PIC18LF8723-I/PT PIC18LF8723T-I/PT
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 80-TQFP 80-TQFP
Series PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tray Tray
Product Status Active Active
Programmable Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit
Speed 40MHz 40MHz
Connectivity EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 70 70
Program Memory Size 128KB (64K x 16) 128KB (64K x 16)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size 1K x 8 1K x 8
RAM Size 3.8K x 8 3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 16x12b A/D 16x12b
Oscillator Type Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)