Microchip Technology PIC18LF8622-I/PT
Part No.:
PIC18LF8622-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18LF8622-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP
Package/Case:
80-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tray
Programmable:
Verified
Speed:
40MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
70
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
3936 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC18LF8622-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18LF8622-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18LF8622-I/PT?
Image PIC18LF8622-I/PT
Part Number PIC18LF8622-I/PT
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case 80-TQFP
Series PIC® 18F
Packaging Tray
Product Status Active
Programmable Verified
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 70
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 3936 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)