Microchip Technology PIC18LF6720-I/PT
Part No.:
PIC18LF6720-I/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18LF6720-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
25MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
52
Program Memory Size:
128KB (64K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
3.75K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC18LF6720-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18LF6720-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18LF6720-I/PT?
Image PIC18LF6720-I/PT PIC18LF6720T-I/PT
Part Number PIC18LF6720-I/PT PIC18LF6720T-I/PT
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 64-TQFP 64-TQFP
Series PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tray Tray
Product Status Active Active
Programmable Verified Verified
Core Processor PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit
Speed 25MHz 25MHz
Connectivity I2C, SPI, UART/USART I2C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 52 52
Program Memory Size 128KB (64K x 16) 128KB (64K x 16)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size 1K x 8 1K x 8
RAM Size 3.75K x 8 3.75K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 12x10b A/D 12x10b
Oscillator Type External External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)