Microchip Technology PIC18LF2455-I/SP
Part No.:
PIC18LF2455-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18LF2455-I/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SPDIP
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tube
Programmable:
Verified
Speed:
48MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART, USB
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
24KB (12K x 16)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 10x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC18LF2455-I/SP on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18LF2455-I/SP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18LF2455-I/SP?
Image PIC18LF2455-I/SO PIC18LF2455T-I/SO PIC18LF2455-I/SP
Part Number PIC18LF2455-I/SO PIC18LF2455T-I/SO PIC18LF2455-I/SP
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active
Programmable Verified Verified Verified
Core Processor PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 48MHz 48MHz 48MHz
Connectivity I2C, SPI, UART/USART, USB I2C, SPI, UART/USART, USB I2C, SPI, UART/USART, USB
Number of I/O 24 24 24
Program Memory Size 24KB (12K x 16) 24KB (12K x 16) 24KB (12K x 16)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 2K x 8 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 10x10b A/D 10x10b A/D 10x10b
Oscillator Type Internal Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)