Microchip Technology PIC18LF2423-I/SO
Part No.:
PIC18LF2423-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18LF2423-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tube
Programmable:
Not Verified
Speed:
40MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 10x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC18LF2423-I/SO on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18LF2423-I/SO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18LF2423-I/SO?
Image PIC18LF2423-I/SP PIC18LF2423-I/SO PIC18LF2423-I/ML
Part Number PIC18LF2423-I/SP PIC18LF2423-I/SO PIC18LF2423-I/ML
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 40MHz 40MHz 40MHz
Connectivity I2C, SPI, UART/USART I2C, SPI, UART/USART I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O 25 25 25
Program Memory Size 16KB (8K x 16) 16KB (8K x 16) 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 768 x 8 768 x 8 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 10x12b A/D 10x12b A/D 10x12b
Oscillator Type Internal Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)