Microchip Technology PIC18LF2220-I/SO
Part No.:
PIC18LF2220-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18LF2220-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
40MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
4KB (2K x 16)
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 10x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC18LF2220-I/SO on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18LF2220-I/SO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18LF2220-I/SO?
Image PIC18LF2220-I/SO
Part Number PIC18LF2220-I/SO
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series PIC® 18F
Packaging Tube
Product Status Active
Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity I2C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 10x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)