Microchip Technology PIC18F85K90-I/PT
Part No.:
PIC18F85K90-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18F85K90-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP
Package/Case:
80-TQFP
Series:
PIC® XLP™ 18K
Programmable:
Verified
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
69
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC18F85K90-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18F85K90-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F85K90-I/PT?
Image PIC18F85K90-I/PT PIC18F85K90-I/PTRSL PIC18F85K90T-I/PT PIC18F85K90T-I/PTRSL
Part Number PIC18F85K90-I/PT PIC18F85K90-I/PTRSL PIC18F85K90T-I/PT PIC18F85K90T-I/PTRSL
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 80-TQFP 80-TQFP 80-TQFP 80-TQFP
Series PIC® XLP™ 18K PIC® XLP™ 18K PIC® XLP™ 18K PIC® XLP™ 18K
Packaging Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active
Programmable Verified Verified Verified Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz
Number of I/O 69 69 69 69
Program Memory Size 32KB (16K x 16) 32KB (16K x 16) 32KB (16K x 16) 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8
RAM Size 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 24x12b A/D 24x12b A/D 24x12b A/D 24x12b
Oscillator Type Internal Internal Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)