Microchip Technology PIC18F8493-I/PT
Part No.:
PIC18F8493-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18F8493-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80TQFP
Package/Case:
80-TQFP
Series:
PIC® 18F
Programmable:
Not Verified
Speed:
40MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
66
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
RAM Size:
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC18F8493-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18F8493-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F8493-I/PT?
Image PIC18F8493-I/PT
Part Number PIC18F8493-I/PT
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case 80-TQFP
Series PIC® 18F
Packaging Tray
Product Status Active
Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity I2C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 66
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 12x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)