Microchip Technology PIC18F8410-I/PT
Part No.:
PIC18F8410-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18F8410-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80TQFP
Package/Case:
80-TQFP
Series:
PIC® 18F
Programmable:
Verified
Speed:
40MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
70
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
RAM Size:
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC18F8410-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18F8410-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F8410-I/PT?
Image PIC18F8410-I/PT PIC18F8410T-I/PT PIC18F8410-E/PT
Part Number PIC18F8410-I/PT PIC18F8410T-I/PT PIC18F8410-E/PT
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 80-TQFP 80-TQFP 80-TQFP
Series PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active
Programmable Verified Verified Verified
Core Processor PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 40MHz 40MHz 40MHz
Number of I/O 70 70 70
Program Memory Size 16KB (8K x 16) 16KB (8K x 16) 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - -
RAM Size 768 x 8 768 x 8 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 12x10b A/D 12x10b A/D 12x10b
Oscillator Type Internal Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)