Microchip Technology PIC18F2458-I/SP
Part No.:
PIC18F2458-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18F2458-I/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SPDIP
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 18F
Programmable:
Verified
Speed:
48MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
24KB (12K x 16)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 10x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC18F2458-I/SP on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18F2458-I/SP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F2458-I/SP?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC18F2458-I/SO PIC18F2458-I/SP
Part Number PIC18F2458-I/SO PIC18F2458-I/SP
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Programmable Verified Verified
Core Processor PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit
Speed 48MHz 48MHz
Connectivity I2C, SPI, UART/USART, USB I2C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 24 24
Program Memory Size 24KB (12K x 16) 24KB (12K x 16)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8
RAM Size 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 10x12b A/D 10x12b
Oscillator Type Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)