Microchip Technology PIC18F2331T-I/SO
Part No.:
PIC18F2331T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18F2331T-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
40MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
8KB (4K x 16)
RAM Size:
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC18F2331T-I/SO on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18F2331T-I/SO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F2331T-I/SO?
Image PIC18F2331T-I/SO PIC18F2331T-E/SOG
Part Number PIC18F2331T-I/SO PIC18F2331T-E/SOG
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Programmable Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit
Speed 40MHz 40MHz
Connectivity I2C, SPI, UART/USART I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O 24 24
Program Memory Size 8KB (4K x 16) 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8
RAM Size 768 x 8 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 5x10b A/D 5x10b
Oscillator Type Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)